Kuidas hooldada  |  Mõõdud

Kuidas villaseid esemeid hooldada?

Villaste riiete hooldamine on lihtne. Järgides allpool toodud näpunäiteid, püsivad teie villased kudumid kaua kaunid ja vormis.

Vill on väga tänuväärne materjal, villakiud on pehme ja kohev, hoiab hästi sooja ja laseb õhku läbi. Villased riided imavad endasse niiskust ja hoiavad seetõttu keha kuivana ka higistades. Tänu looduslikule rasule, millega villakiud on kaetud, ei määrdu materjal kergelt. Tiheda pesemise asemel saab riideid värskendada õhu käes tuulutades, siis haihtuvad sinna kogunenud lõhnad ja ese tundub kui äsja pestud.

Oluline on teada, et villane riie kipub kergesti vildistuma ja kokku tõmbuma. Vältida tuleks liiga kuuma vett, külma ja kuuma vee järsku vahetumist, leotamist, masinkuivatust ja triikimist.

Villane ei talu ka hõõrumist ja nühkimist, pesta tuleks õrnalt, kiirelt ja kergelt muljudes. Villaseid riideid võib pesta masinas, kui on olemas villapesu programm, kus vee temperatuur mitte rohkem kui 30 kraadi ja programmi lõpus õrn väänamine.

Üleliigset vett ei tohi villasest välja väänata vaid ainult kergelt pigistada. Märg villakiud venib kergesti, seega tuleb villaseid esemeid nööri asemel kuivatada tasapinnal. Selline kuivatamine aitab ka vormist välja läinud eset õigesse vormi tagasi sättida. Kuna vill imab palju niiskust, siis kuivamine võtab aega.

Villaseid riideid ei triigita vaid aurutatakse, sest triikimine surub villakiud kokku ja nii võib materjal kaotada oma head omadused. Villakiud ei talu ka pikaajalist päikesekiirgust, mis muudab nad hapraks.


Mõõdud

Laste riided

Sokimõõdud